Taşıyıcı Annelik

tasiyici

Taşıyıcı annelik tedavisi (Surrogate mother) çocuk sahibi olmasında ,gebelik sürecinde bebeği taşıyacak sağlıklı rahim olmadığı durumlarda,uygulanan bir yöntemdir. Erkekden alınan sperm ile kadından alınan yumurtalar ile labaratuar ortamında uzman embrıyologlar tarafından döllenir.Daha sonra bu embriyo, bebeği taşıyacak olan başka bir kadının ( Taşıyıcı anne)  rahmine yerleştirilir.Genetik olarak doğacak olan bebek tamamen çifte aittir.

Taşıyıcı annelik hangi durumlarda uygulanabilir?

Taşıyıcı anne tedavisi doğuştan rahim olmaması, herhangi bir rahatsızlık sebebi ile rahmin alınmış olması , gebelik sürecini geçiremeyecek sağlıksız rahim olması, tekrar teden  düşüklerin yaşanması gibi durumlarda uygulanabilen bir yöntemdir.

Taşıyıcı annenin seçimi nasıl yapılır?

Taşıyıcı annnelik yapılabılmek için rahmin sağlıklı ve bebeği taşıyabilecek durumda olması gereklidir.Bunun yanında taşıyıcı anne adayına birçok test uygulanır.Hepatıt , AIDS Gibi bulasıcı hastalık testleri,uyusturucu madde kullanımı,kan tahlilleri,sigara alkol tüketimi gibi birçok detaya dikkat edilir.Bu incelemeler sonucunda taşıyı annelik için karar verilir.Taşıyıcı annen hamile kaldıktan sonra gebelik süresince tüm sağlık taramaları hastanemiz tarafından yapılmaktadır.

Taşıyıcı annelik tedavi protokolu:

Taşıyıcı annelik tedavisine ihtiyaç duyan ailelerin başvurusu ile ilk adım atılmaktadır,en hızlı şekilde kendilerine uygun olan taşıyıcı anne adayı belirlenir,daha sonra anne adayına bizim  kontrolümüzde yumurta çoğaltma işlemi yapılırken eş zamanlı olarak taşıyıcı anne adayının da rahim içi hazırlıkları başlatılır, elde edilen yumurtalar döllenerek taşıyıcı annenin rahmine transfer edilir. Kalan fazla embriyolar ise isteğe bağlı olarak dondurularak saklanabilir.

Yasal prosedür:

Taşıyıcı anne ile  imzalanan protokoller sonucunda doğum gerçekleştikten sonra  bebek tamamı ile çifte ait olur ve taşıyıcı anne bebek üzerinde hak talep edemez. Yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi ve bu işleme başvuran çiftin haklarını korumak amacı ile taşıyıcı annelik konusunda uzman olan avukatlar ile kontrat yapılabilir.

Diğer Tedavi ve Hizmetlerimizi Aşağıda Bulabilirsiniz.

Diğer Tedavilerimiz

Sperm Nakli
Sperm donasyonu yaklaşık 100 yıldan beri infertilite(kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır.
Yumurta Takviyesi
Yumurtalıkları yavaş çalışan (erken menopoz değerleri saptanmış veya yaşı ilerlemiş hastalar) bayanlarda
Preimplantasyon Genetik Tanı
Tüp bebek (IVF) işlemi esnasında embriyoların genetik testi yapılarak, sadece sağlıklı
IVF (Tüp Bebek)
Kadından alınan yumurtalar ile eşinden alınan spermlerin laboratuvar ortamında Mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi kullanılarak
Embriyo Nakli
Hem kadında hem erkekte döl hücresi yani sperm ve yumurta ile ilgili bir eksiklik oldugu durumlarda uygulanan bir tedavidir.
ICSI (Mikroenjeksiyon)
Laboratuvar koşullarında tek bir spermin bir yumurtanın içine enjekte edilmesi temeline dayanır.