Kadın Sağlığı ve İdrar Kaçırma (stres inkontinans)

22Günümüzde normal doğum yapmış kadınların en ciddi problerinden birisi de idrar kaçırmalarıdır. Gülünce,öksürünce, yokuş çıkarken, ıkınınca kolaylıkla idrarını kaçırılabilir. Hem hijyenik açıdan, hemde psikolojik yönden ciddi bir travmadır. İstem dışı idrar kaçırma normal doğum yapan, 40 yaş üzerinde genellikle şişman ve yapısal olarak doğum kanalı zayıf olan kadınlarda görülür. Bu kadınların yaklaşık olarak %40′ ında bu şikayet mevcuttur. Tedavisi ameliyattır.

Günümüze kadar birçok operasyon tekniği geliştirilmiştir. Son yıllarda gelişmiş ülkelerde vajinal yoldan yapılan askı operasyonları tercih edilmektedir. Lokal anestezi veya yüzeyel genel anestezi ile uygulanmaktadır. Vajinal yoldan yapılan bu askı operasyonları TOT veya TVT olarak bilinmektedir. İğne ,çengel yardımı veya doğrudan (needless) polietilen mech greftlerin takılması işlemidir. Başarısı çok yüksek operasyonlardır. Hastanın şikayetlerinin tekrarlama (reccurens) şansı hemen hemen yoktur.15 dk’lık basit ve risksiz operasyonlardır. Vajinal yoldan yapılmaktadır. Hasta operasyondan 4 saat sonra evine gidebilmektedir.

Hastanemizde rutin olarak idrar kaçırma şikayeti olan kadınlara bu işlem uygulanmaktadır.

Diğer Tedavi ve Hizmetlerimizi Aşağıda Bulabilirsiniz.

Diğer Tedavilerimiz

Sperm Nakli
Sperm donasyonu yaklaşık 100 yıldan beri infertilite(kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır.
Yumurta Takviyesi
Yumurtalıkları yavaş çalışan (erken menopoz değerleri saptanmış veya yaşı ilerlemiş hastalar) bayanlarda
Preimplantasyon Genetik Tanı
Tüp bebek (IVF) işlemi esnasında embriyoların genetik testi yapılarak, sadece sağlıklı
IVF (Tüp Bebek)
Kadından alınan yumurtalar ile eşinden alınan spermlerin laboratuvar ortamında Mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi kullanılarak
Embriyo Nakli
Hem kadında hem erkekte döl hücresi yani sperm ve yumurta ile ilgili bir eksiklik oldugu durumlarda uygulanan bir tedavidir.
ICSI (Mikroenjeksiyon)
Laboratuvar koşullarında tek bir spermin bir yumurtanın içine enjekte edilmesi temeline dayanır.